Sharing cu Windows 7

eGreat EG-R1 - player cu chipsetul 1073 de la Realtek

Sharing cu Windows 7

Mesajde nd13nutu » Mie Feb 17, 2010 10:56 am

As vrea sa stiu daca cineva a reusit cu succes sa faca sharing la Egreat R1 sub windows 7 (si 32 si 64 bits). Nu reusesc , desi la windows XP totul se rezolva fara probleme. Am incercat ceva cu schimbari la valori din registrii dar zadarnic. Va rog sa postati ceva in privinta asta! Va multumesc!
nd13nutu

Re: Sharing cu Windows 7

Mesajde p0mpierul » Mie Feb 17, 2010 6:07 pm

Eu am reusit sharing din retea prin router.Am un calc. cu XP care a mers fara probleme iar pentru celalalt(laptop conectat wireless la retea) cu Win7 merge dupa modificarile astea:
If your computer is windows7 system,pls modify your registry ,then try again.
how to modify registry:

running registry by admin?open
HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Control\Lsa\
double click everyoneincludesanonymous , change to 1
double click NoLmHash ,change to 0
========================================================
open
HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\LanManServer\Parameters
double click restrictnullsessaccess ,change to 0
reboot computer,then try again.

Precizez ca din Win7 pot pune la share doar ce este in C\Users\Public
Cand am intrat cu Egreat la Win7 mi-a fost cerut user si parola.Nu am completat nici un camp si am dat OK.In prealabil la calc cu Win7 am setat din AdvanceSharing sa nu mai ceara parola .
PS. Am uitat sa spun ca am avut ceva probleme si din cauza firewall-ului care la mine era realizat de KasperskyPure la care a trebuit sa caut prin setari sa gasesc firewall-ul si sa adaug reteaua mea ca Homenetwork sau trusted.
p0mpierul

Mesajde nd13nutu » Joi Feb 18, 2010 12:59 pm

Multumesc "p0mpierul"-ui, pt. detalii referitoare la sharing cu Windows 7. Dar toate acestea le facusem deja si situatia este similara si in computerul meu. Eu insa ma refer la sharing cu alte locatii (partitii) din PC, altele decat C/Users/Public... Adica as vrea sa pot "vedea" cu Egreat R1 prin retea si alte foldere share-uite (full access) in Windows 7 precum simplu se poate sub Windows XP. Reteaua este creata cu ajutorul unui Modem+Router SpeedTouch 546 de la Romtelecom setat in mod Bridge, dupa care am un router wireles NETGEAR, la care este conectat Egreat R1. PC-ul este vazut si imi da mesaj "Autentificare OK", dar cand sa intru intr-o locatie share-uita (full access), alta decat C/Users/Public..., imi da mesajul "Autentificare esuata". Este deja setat "turn off password protected sharing", iar cu firewall-ul nu e nicio poblema. Folosesc Norton Internet Security, iar reteaua este setata "Full Trust".Va rog daca se poate sa imi dati mai multe informatii despre aceasta situatie. Sper ca exista o solutie si nu trebuie sa steptam rezolvarea doar la urmatorul firmware. Multumesc inca odata "p0mpierul"-ui .
nd13nutu

Mesajde p0mpierul » Joi Feb 18, 2010 4:13 pm

Pt a putea accesa orice din Win7 trebuie:

Pentru accesul pe resurse sunt 2 variante: GUEST sau USER.

- pentru GUEST - trebuie activat userul GUEST (default este disabled) din Computer Management - Local Users and Groups. plus atribuirea unor drepturi din security policy - vezi mai jos (by default, GUEST NU are acces din retea!) ...

- pentru USER - acesta trebuie sa EXISTE sub ACELASI NUME, sa aiba PAROLA si sa aiba ACEEASI PAROLA si sa fie ACTIVAT. ATENTIE! USERUL TREBUIE SA AIBA O PAROLA! ORICE, dar sa NU fie empty! Altfel nu se face autentificarea.

Am subliniat si ACELASI / ACEEASI, pentru ca e o greseala des intalnita ... Daca brei sa intri ca user GIGI cu parola NELU, atunci pe computerul accesat trebuie sa existe userul GIGI cu parola NELU !!!

De asemenea, si USERUL trebuie setat cu niste drepturi din security policy (mai degraba verificate aceste drepturi de acces din retea, pentru ca grupul USERS are acces implicit).

- pentru Security policy: Start - RUN: secpol.msc --> Local Policies -> User Rights Assignment ->

a. adaugat GUEST sau USERUL respectiv la Acces this computer from network

b. sters GUEST sau UESRUL respectiv din Deny access this computer from network (Deny are INTOTDEUNA prioritate in fata lui ALLOW!)

Dupa toata minunea asta - unii pasi sunt facuti (in general) automat de OS in cursul setarilor, dar e bine sa verificati ... macar prima data cand faceti asta - sa "va dati mana" :cool:

Acum trebuie adaugat user-ul si la drepturile shareurilor respective: click dreapta pe resursa sharata --> Sharing and Security, si verificati existenta lui GUEST sau USER_X:

Cand am intrat cu Egreat in retea am vazut dosarul share-uit (care a fost pus la share in prealabil cu setarea pt user-ul creat) am pus user-ul creat la Win7 si parola aleasa si a mers.
Eu am reusit asa :D
p0mpierul

Mesajde TheAlphonso » Vin Feb 19, 2010 6:46 am

Presupun ca voi aveti SAMBA instalat? Un mic tutorial pentru cei fara SAMBA instalat (de exemplu pentru conectarea doar prin UPNP) se poate?
Din ce am citit pana acum se pare ca SAMBA nu se poate instala daca nu ai atasat un HDD la R1 dar se pare ca cineva a reusit sa instaleze SAMBA, torrente s.a.m.d. si pe stick USB: http://ilkovicb.blogspot.com/
TheAlphonso

Mesajde zdragos » Vin Aug 06, 2010 4:21 pm

Asa a mers la mine! M-am conectat pe samba lasand blank la user si parola direct pe windows 7 x64 fara nici o samba instalata :)

If your computer is windows7 system,pls modify your registry ,then try again.
how to modify registry:

running registry by admin,open
HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Control\Lsa\
double click everyoneincludesanonymous , change to 1
double click NoLmHash ,change to 0
========================================================
open
HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\LanManServer\Parameters
double click restrictnullsessaccess ,change to 0
reboot computer,then try again.

http://www.egreatworld.com/en/forum/for ... sp?TID=293
zdragos

Mesajde zvonacfirst » Joi Ian 26, 2012 6:05 pm

mie nu-mi merge

zdragos scrie:
M-am conectat pe samba ... fara nici o samba instalata

nu mai inteleg nimic
zvonacfirst

Mesajde searcher8206 » Mar Mai 15, 2012 6:16 pm

Fratilor eu nu reusesc, mai pe intelesul unor incepatori nu se poate? Ca eu la W7 nici Run-ul nu stiu de unde sa-l iau. Trebuie un tutorial pas cu pas si cand zic pas cu pas zic fiecare click in parte...
searcher8206

Mesajde ovizel » Lun Aug 13, 2012 3:34 pm

Foarte simplu de facut share pe windows 7.
Ex. personal:
Directorul care se vrea sharuit denumit generic "filme"
Click dreapta>properties>sharing>share si aici intervine spilu'
In fereastra deschisa avem Chose people to share with - din lista ascunsa (din stanga butonului Add, selectam userul Everyone si apasam add, apoi share si gata.

Setarea retelei este home, si nu work sau public.
La setarea retelei (Control pannel>Network si Internet>Network and sharing center> Advanced sharing settings) sa aveti grija sa fie setate asa: Turn on printer sharing si Turn off password protected sharing si foarte importand ultima optiune Use user accounts and passwords to conect to other computers.

Cu aceste setari GARANTAT o sa mearga sharing-ul in reteaua proprie intre Windows 7 si Egreat in cazul meu R6S.

Spor la treaba!
ovizel

Mesajde Batman » Sâm Mar 23, 2013 6:43 pm

Nu puteti face un tutorial si pt Windows 8? Va rog pentru ca incerc setarile pentru Windows 7 si nu reusesc sa vad in retea decat un folder gol numit My Shortcuts.
Batman

Următorul

Înapoi la EG-R1