Egreat R6S-II

Mini PC cu Android Egreat R6S-II

Re: Egreat R6S-II

Mesajde dab » Sâm Ian 02, 2016 9:57 pm

Eu am 2 6RS si nu prea vreau sa renunt la ele. HD4ALL merge perfect pe ele. Ceea ce nu pot spun despre media playerele cu android. Kodi ma cam dezamageste cu toate ca este viitorul.
Avantajul lor este ca poti sa pui clientul de torrent pe ele. Revenind la mouse ....la mine s a conectat imediat. Am cumparat himedia de pe mo.ro si nu regret achizitia dar as vrea si un R6SII de aceea te-am intrebat.Playerul integrat este ok ? Ai incercat fisiere HEVC ? Multumesc anticipat pentru raspuns.
dab

Mesajde cnic » Dum Ian 03, 2016 3:24 pm

dab scrie:Eu am 2 6RS si nu prea vreau sa renunt la ele. HD4ALL merge perfect pe ele. Ceea ce nu pot spun despre media playerele cu android. Kodi ma cam dezamageste cu toate ca este viitorul.
Avantajul lor este ca poti sa pui clientul de torrent pe ele. Revenind la mouse ....la mine s a conectat imediat. Am cumparat himedia de pe mo.ro si nu regret achizitia dar as vrea si un R6SII de aceea te-am intrebat.Playerul integrat este ok ? Ai incercat fisiere HEVC ? Multumesc anticipat pentru raspuns.

Nici mie nu imi place Kodi, mi se ridica parul in cap cand trebuie sa ma apuc sa-mi instalez pachete si tot felul de din astea ca apoi sa nu-mi mearga. Evit. Reccunosc, mi-e lene, dar vreau ceva cat mai simplu de folosit.

O sa mai incerc cu Logitech la mouse/tst.

Playerul integrat e un videoplayer de android ..si sincer nu mi se pare asa de breaz.. are problema cu encodingul pentru RO (pe R6S mergea central european, pe asta nu) si am gasit niste fisiere de dvd (adica .ts-uri) care le arata aiurea. Tot ala de pe R6S mi se pare mult mai smart.

Da, HEVC/h.265 le reda fara probleme, doar atat ca am gasit niste fisiere .ts 4k care le strica (culori cumva)

Ma simt nitel ca un early adopter sa fiu sincer, sper sa se rezolve problemele cu firmware update-uri.
cnic

Mesajde dab » Lun Ian 04, 2016 6:49 am

Mi au trecut mai multe playere prin mână tronsmart s 89., minix h 8plus , himedia h8 octacore si pot sa spun ca le am instalat dezinstalat pana am invatat folosind tutorialele de pe youtube pe cand la r6s decat cateva update uri odata la cateva luni. Le folosesc pe toate in paralel dar din punctul meu de vedere r6s le bate la fund pt. ca este foarte simplu de utilizat si de către tatal meu. Pe kodi nu ai decât 990. ro si filme hd.net pe r6s o gramada de site uri .
dab

Mesajde mirelr » Joi Ian 07, 2016 9:40 pm

Va salut,

Cateva intrebari vis-a-vis de acest device :

Vizionarea 3D este ok comparativ cu batranul R6S ?
Programul KODi este optimizat pentru Egreat R6S II ? Adica se pot urmarii filme 3D si 4K in reteaua proprie din casa prin KODI atat wifi cat si ethernet? Mentionez ca am o retea wifi de buna calitate in casa atat in banda 2.5 cat si 5 GHz. Versiunea de android, cu memorie de numai 1G RAM, este optimizata pentru a sustine fluenta vizionarii de filme 3 D ?
As vrea sa achizitionez acest device si trebuie sa stiu daca se apropie asteptarilor mele.
Mai am inca 2 mediaplayere Egreat R6S si R1-II. de care sunt multumit.

Cu respect ,
Mirelr
mirelr

Mesajde dab » Vin Ian 08, 2016 7:01 am

Mirel la câteva pot sa ti răspund eu referitor la kodi 3D.Iti merge din retea eu folosind un nero 4 de la blu ray-ul meu Lg si am reusit sa vadsi in kodi15.2 si pe r6s fisiere de 8-10 gb. Fisiere h.265 de 1080p in kodi am reusit pe mini pc uri eu folosind himedia h 8 octacore pe care l am luat de pe mo.ro. Cred ca merge fara probleme si pe r6s II dar in kodi ( insegard 15.2).Net folosesc de laUPC - 500mb dual band
dab

Mesajde georgematei1982 » Lun Ian 18, 2016 12:01 pm

Salut forumisti, cateva cuvinte despre acest media player, in comparatie cu vechiul meu Egreat R300. O sa incep cu partea de media player care ma intereseaza. Calitatea imaginii mai slaba, fata de Egreat R300/R6S si asta nu o spune doar ochiul meu ci si faptul ca vechile media playere aveau x.v.Color 12 biti.Intr-adevar cum spuneau si colegii mai sus nu are diacritice!!! In kodi are diacritice dar nu are passthrough la sunet 5.1. Deci ai de ales, subtitrare cu diacritice sau sunet 5.1. Am vazut ca baietii de mai sus spera la un soft update pt diacritice...dar totusi sa nu uitam ca inclusiv pe acest forum s-a promis pt Egreat R300 lan gigabit, update care nu a veniti nici in ziua de azi dupa atatia ani, cu toate ca asa a fost promovat, ca are lan gigabit. Deci dat fiind acest fapt, luam mediaplayerul ca atare.Parerea mea sincera si personala este ca nu merita sa faceti acest upgrade daca aveti vechile mediaplayere. Speram sa fie macar la acelasi nivel cu r300/r6s. Pe partea de android nu cred ca am rabdare sa ma joc...Daca cineva are vreo intrebare despre acest media player in urmatoarele zile, va raspund cu placere,Il voi returna.
georgematei1982

Mesajde dab » Mar Ian 19, 2016 6:00 am

Multumesc frumoas pentru review George Matei . Inseamna ca m am orientat bine catre himedia h 8 octacore care este de belea mai am de lucrat la partea de hd4all sper sa i sau de cap. Oricum merg in paralel si cu r6s. Dar sa sti ca si himedia nu excelează la capititolul player intern dar in kodi rupe si 7.1 si fisiere din retea de 10gb si 3D dupa ultimul update. Imi pare rau ca totusi nu este chiar strălucit r6s II ,aveam asteptări mai mari poate următorul model cu hdmi 2.0 sa fie ok.
dab

Mesajde georgematei1982 » Mie Ian 20, 2016 4:01 pm

@dab - Cu placere. O ciudatenie: daca tin hardiskul extern conectat pe portul usb 3.0, nu functioneaza mouseul cum trebuie :)) are lag foarte mare sau se pierde de tot. cu hardul conectat la calalalt port usb 2.0 totul pare ok. Am instalat intre timp pe media player fw modificat de Dl Cristian Stoica de pe softpedia, cel pt himedia. Aduce in plus la prima vedere diacriticele, care erau cea mai mare pb a playerului si pe youtube rezolutia de 1080p ( inainte maxim era 720p) Ma gandesc acum la h8-ul de care zici tu :). Dupa parerea ta comparativ cu r6s este cel putin la fel? ma refer la partea de player, sau cum ziceai mai sus nu este nici ala extraordinar, adica tot batranul r6s este inca campion la calitatea imaginilor redate? Am gasit si un aspect pozitiv vs egreat R300, si anume: telecomanda. nu mai trebuie sa tintesti fix in player sa mearga. trebuie doar sa o indrepti in zona generala a playerului si functioneaza (nu fuctioneaza ca cea de la plasma Panasonic care merge in orice pozitie si indreptata catre orice latura a camerei,dar fata de telecomanda de la R300, este o diferenta foarte mare)
georgematei1982

Mesajde dab » Joi Ian 21, 2016 6:00 am

Părerea mea este ca in primul rand face parte din categoria celor cu hdmi 2.0 adică vede 4k la 60 fps , procesor 2gb de ram 16 gb memorie interna , este de viitor ca sa zic. La partea de kodi excelează si din punct de vedere al imaginii siva sunetului. Am încercat din retea fișiere de 15 gb (Spectre 007), fisiere hevc h265 de 1080p,3D( Micul Prinț ). Pe parte de player intern din 4 filme 2 nu le vede. Nu contează formatul,nu stiu de ce .Cam atât despre acest media player.
dab

Mesajde dab » Joi Ian 21, 2016 6:41 am

Daca te referi la playere interne ale celor 2 , r6s si himedia octacore h8, r6s citeste cam tot in afară de ultimul format aparut h.265, himedia cam 75% dar daca nu poate sa citească vreun fisier te intreaba cu ce alt player vrei sa deschizi.
Adică....mx player, vlc,kodi . Acum depinde de tine ce vrei. Daca vrei sa vezi filme on line te sfătuiesc sa ramai pe r6s daca vrei după torrent rețea te sfătuiesc himedia h8 sau r6s II 4k vizualizate cu kodi.
dab

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Egreat R6S-II