Intrebari si, eventual, raspunsuri

Calitate şi performanţă, la un preţ rezonabil

Re: Intrebari si, eventual, raspunsuri

Mesajde JustMeCruisin » Lun Mar 25, 2013 1:51 pm

Salutare,

Sunt interesat sa cumpar acest produs insa am cateva intrebari.

Filmele bluray sunt redate cursiv?

Pot folosi hdd extern Seagate Backup Plus Portable 500GB astfel incat sa nu afecteze cursivitatea filmelor ? in special 1080 si bluray...

Ce hdd extern recomandati? in caz ca optiunea de mai sus nu este viabila.
JustMeCruisin

Mesajde searcher8206 » Mar Mar 26, 2013 6:36 am

HDD :Western Digital My Digital Passport 0.5, 1,2Tb
Filmele HD sau bluray sunt redate cursiv si dupa stick, hard sau din retea. Depinde si cum iti merge hardul sau reteaua. EU folosesc modelul(cel de 0.5) de mai sus pe care am dat "megasuma" de 270 ron...
Se conecteaza usor la windows 7, xp
Recomandat pentru instalare (90% din posesori cred ca au facut asta, exista si un forum dedicat pe softpedia) varianta neoficiala. Il pune in valoare mult mai bine. Cel mai mic pret pe care l-am vazut pana acum la produsul asta e 300 ron.
Numai bine
searcher8206

Mesajde JustMeCruisin » Mar Mar 26, 2013 11:39 am

Multumesc pentru raspuns.
Daca mi-as face singur un hdd extern, dintr-un hard disk mai vechi pe ide, cu un conector ide to usb (2.0) credeti ca ar functiona corect sau imi va afecta cursivitatea filmelor 1080p si bluray?
JustMeCruisin

Mesajde searcher8206 » Mar Mar 26, 2013 12:17 pm

am uitat sa zic, preferabil ca hardul sa fie 2.0 si nu neaparat 3.0
se pare ca functioneaza mai bine cu 2.0. Daca are si 3.0 in plus nu e nicio problema, dar obligatoriu sa fie 2.0
nu stiu daca ti-ar functiona cu un hard mai vechi, nu sunt un expert in domeniu, eu presupun ca da pentru ca ar trebui sa aiba viteza de citire destul de buna chiar daca e vechi, e totusi hard, dar aici depinde si de compatibilitatea cu playerul. Sunt multi care se plang ca nu le recunoste pe unele dintre astea noi gen Seagate. Asa ca n-ai decat sa incerci daca nu te fortezi financiar.
Propun sa citesti si forumul softpedia in legatura de Egreat R6AII.Sunt useri acolo care ar putea sa-ti dea mai multe informatii decat mine. Inainte sa iei o decizie citeste ce probleme au mai aparut si la altii, plus ca s-ar putea sa gasesti si raspunsul dorit.
searcher8206

Mesajde JustMeCruisin » Mar Mar 26, 2013 1:03 pm

am inteles, multumesc inca o data.

Cred ca cel mai bine este sa fac o proba inainte sa-l cumpar si exact asa voi proceda. Imi iau frumos hdd-ul cu 2-3 filme pe el si ma duc sa probez media playerul, apoi revin si postez rezultatele, poate mai sunt utilizatori interesati de metoda asta...
JustMeCruisin

Mesajde searcher8206 » Mar Mar 26, 2013 1:21 pm

eu zic sa iei in calcul playerul in primul rand
pentru un media player ca asta merita sa cumperi un hard nou
in schimb pentru un hard vechi nu merita sa cumperi alt player, doar n-o sa le probezi pe toate

citeste mai intai ce poate sa faca acest mp, dup-aia sa te hotarasti
searcher8206

Mesajde searcher8206 » Mar Iun 18, 2013 11:06 am

Salut

Credeti ca ar functiona o placa audio externa, pe usb, cu media playerul asta? Sincer nu sunt la curent cu modul in care functioneaza o placa audio pe usb, dar ma gandesc ca poate isi ia alimentarea (eventual si sunetul) de la usb si daca este nevoie se adauga sunet de la sursa externa a laptopului sau alte surse. Ideea e daca merge fara windows. In specificatii aici la aceasta de exemplu nu zice nimic de windows...
http://www.pcgarage.ro/placi-de-sunet/asus/xonar-u3/
searcher8206

Mesajde West99 » Sâm Sep 28, 2013 10:58 am

Hello,

Am conectat la R6A-II 2 boxe pe L and R. Ce trebuie sa mai fac sa aud in ele? In continuare aud in boxele de la TV conectat prin HDMI.

Multumesc.
West99

Mesajde OligoFriends » Sâm Sep 28, 2013 4:17 pm

West99 scrie:Hello,

Am conectat la R6A-II 2 boxe pe L and R. Ce trebuie sa mai fac sa aud in ele? In continuare aud in boxele de la TV conectat prin HDMI.

Multumesc.

Salut, eu am un sistem 5.1 pus pe media player insa eu l-am trecut prin iesirea audio din tv ca sa mearga.... nu stiu exact daca iti scoate semnalul audio separat prin rca daca este conectat prin hdmi la tv. Salutare.
OligoFriends

Mesajde FatFrumos » Sâm Oct 26, 2013 11:51 am

Am un media player R6A-II,luat de nou,care dupa aprox 6luni mi-a ars mufa de intrare HDMI1 in TV,apoi dupa exact 2 saptamani mi-a ars si mufa intrare de HDMI2,iar acum din pacate nu mai am sunet pe nici o intrare de HDMI!Este normal asa ceva?Cum s-a putut intampla acest lucru?
FatFrumos

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Egreat R6A-II