Update Firmware pentru R6A-II

Calitate şi performanţă, la un preţ rezonabil

Re: Update Firmware pentru R6A-II

Mesajde adikab14 » Lun Iun 11, 2012 3:55 pm

Salut,
Am cumparat un egreat R6A-II si cand am intrebat pe vanzator daca pot sa fac upgrade , mi-a spus ca daca nu o fac de pe un site oficial o sa-mi pierd garantia :( .
Cine poate sa-mi confirme ca upgrade-ul : 3.0.2.0 (21 Martie 2012) est OFICIAL ? Pe site-ul egreatworld.com apare : R1-II,R100,R200-II,R180,R800,R6A-II firmware,version:2.4.0.8 , dar nu pot sa downloadez NIMIC, (mama lor de chinezi) .
Versiunea: 3.0.2.0 sa fie cumva un upgrade custom ?
Multumesc Anticipat
adikab14

Mesajde Dan » Lun Iun 11, 2012 4:38 pm

bine aţi venit,
cel mai nou firmware oficial îl găsiţi întotdeauna pe Egreat.ro
cel de aicieste, într-adevăr, oficial
Dan

Mesajde searcher8206 » Joi Iun 14, 2012 8:27 am

Ne "amenintati" cu un update de mai bine de o luna. Am ratat eu ceva?:)
searcher8206

Mesajde searcher8206 » Lun Iun 25, 2012 8:01 am

Mai dureaza mult Update-ul promis saptamanile trecute?
searcher8206

Mesajde Dan » Mie Iun 27, 2012 6:39 pm

cel mai recent FW are câteva săptămâni, ce versiune aveţi acum instalată?
Dan

Mesajde searcher8206 » Joi Iun 28, 2012 5:37 am

Am instalat-o si eu aseara doar ca pe site nu aparea pana saptamana trecuta. Va garantez ca m-am uitat de mai multe ori.
Oricum sunt complet dezamagit de versiunea cea noua. In primul browserul a fost scos, asa cum era, cel putin era. Iar cu cele 1000 de canale chinezesti m-ati dat gata... Nu inteleg cum un media player poate fi adaptat in limba romana dar suntem obligati sa ne uitam si sa citim denumirile canalelor in chineza. In rest nici macar nu s-a schimbat nimic, telecomanda parca merge si mai prost, reteaua nu mi-o mai recunoaste, la youtube sunt aceleasi probleme.Sunt dispus sa incerc o versiune neoficiala altfel curand va deveni un obiect nefolosit pe care se va pune praful.Multumim pentru suportul pe care ni-l oferiti dar asta nu il face mai bun.
Acum chiar regret ca nu m-am informat mai bine inainte sa cumpar acest player, oare la altele esti obligat sa inveti chineza? Optiuni multe si inutile la acest media player.
searcher8206

Mesajde Dan » Joi Iun 28, 2012 6:11 am

dacă nu sunteţi mulţumit de o versiune de firmware pentru că "are prea multe opţiuni", puteţi să o puneţi pe cea anterioară.
interesant cum spuneţi că "o să încercaţi şi o versiune de firmware neoficială" , ca fiind ceva nou, în timp ce prin mai deja o foloseaţi.
searcher8206 scrie:se poate instala sau substitui cumva?
unele siteuri de filme il cer, videobox la mine nu merge fara, iplay in schimb nu-l solicita

serios acum, o să le propun producătorilor să adauge în Setări o rubrică prin care anumite opţiuni din meniu să poată fi făcute invizibile, opţiune ce există la unele playere cu procesor SigmaDesigns.
astfel, cei ce spun că sunt "prea multe opţiuni" pot alege doar ce-i interesează.
Dan

Mesajde searcher8206 » Joi Iun 28, 2012 10:40 am

N-am zis niciodata ca am folosit o versiune neoficiala. Am intrebat doar daca se pierde garantia daca o folosesc. Nu-mi dau seama in care moment al discutiei ati ajuns la concluzia asta dar cu siguranta nu am folosit o versiune neoficiala si nu vad rostul in cauta nod in papura in ceea ce am zis eu mai inainte. Asta e o discutie asupra careia nu insist deoarece nu schimba cu nimic situatia.
Optiunile prea multe la care ma refeream sunt inutile. Adica sa fim seriosi unde ai vazut roman sa dea bani pe un produs ca sa se uite la chinezi? Si unde ai vazut tu player cu versiune in romana, repet IN ROMANA, sa-ti prezinte numai linkuri chinezesti si vreo cateva internationale, in persana cei drept? Adica sa fim seriosi acest update e o gluma proasta sunt curios cati dintre forumisti o sa-l laude. Ideea e ca se vrea a fi multe si cam atat. In esenta e un player foarte bun dar diferenta intre prezentare si rezultate e prea mare. De ce nu vrei tu sa le propui, la modul cel mai serios, producatorilor sa vina cu linkuri in romana? De ce nu vrei sa le propui producatorilor sa ceara parerea userilor inainte sa promoveze pana la greatza China? L-am cumparat pentru a mi-l personaliza nu pentru a ma chinezari. E suficient ca ma chinui cu telecomanda aia ca la orice chinezarie, nu e nevoie sa mai dau si de chinezi. Una dintre cele mai importante functii care se puteau implementa si anume, Live TV, este in chineza despre chinezi... Jalnic, ce vrei, asta e parerea unuia dintre cumparatori.Daca vreti intr-adevar sa faceti ceva util pentru noi, cumparatorii, intrebati-ne!Pana atunci pentru mine, tot o chinezarie ramane!
searcher8206

Mesajde Dan » Joi Iun 28, 2012 11:11 am

95% din electronicele de larg consum de pe piaţă sunt produse în China.
a folosi termenul "chinezărie" în sens peiorativ nu mai e de actualitate.

Daca vreti intr-adevar sa faceti ceva util pentru noi, cumparatorii, intrebati-ne!

Pentru media playerele cu alt chipset a fost făcută o listă cu buguri/posibile îmbunătăţiri, listă de care producătorul chiar a ţinut cont.
nu spun că se vor implementa toate, dar dacă cu adevărat doriţi să aduceţi o contribuţie constructivă la îmbunătăţirea produsului, aşa cum pretindeţi, puteţi deschide un thread similar şi voi avea grijă să ajungă la dânşii.

cu aceasta eu consider subiectul încheiat.
Dan

Mesajde Madalin » Joi Iun 28, 2012 3:16 pm

searcher8206 - inteleg ce zici tu, trebuie insa sa iei in calcul ca softwareul e facut de chinezi, care locuiesc in China, si care nici nu au acces la youtube, daramite la trilulilu sau ce vrei tu sa ai.
firmwareul neoficial e solutia, e facut de romani din Romania, si e actualizat mult mai des decat se actualizeaza firmwareurile oficiale.
munca necesara pentru hd4all e imensa, si vb6rocod, CristianStoica si compania trebuie incurajati.
nu exista inca un chinez care sa poata face tot ce fac romanii nostri, de asta sunt sigur.
eu zic sa incerci, nu ai nimic de pierdut si totul de castigat.
Ultima oară modificat de Madalin pe Joi Iun 28, 2012 3:23 pm, modificat 1 dată în total.
Madalin

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Egreat R6A-II