Pareri dupa achizitionare si folosire timp de o luna

Wi-fi inclus, compact

Pareri dupa achizitionare si folosire timp de o luna

Mesajde mansiz26 » Dum Ian 29, 2012 2:15 pm

Am folosit acest produs de o luna de zile si pot sa spun ca sunt nemultumit de alegerea facuta. 1. Pt redarea filmelor am folosit intr-adevar un harddisk extern legat prin USB, deci nu prin eSata care este varianta cea mai rapida, si la filmele de peste 10 GB 1080p deja se observa mici laguri ale imaginii. Nu mai vorbesc de BluRay-uri.
2. Nu reda BluRay-uri 3d lucru pe care l-as fi observat daca citeam cu atentie mai mare specificatiile insa in clipa in care l-am achizitionat nu stiam dupa ce anume sa ma uit la specificatii.
3. Am avut surpriza foarte neplacuta sa observ ca la un film DIVX nu a reusit sa citeasca subtitrarea, care avea exact aceeasi denumire ca fisierul filmului. Surpriza a fost cu atat mai mare cu cat, atunci cand am conectat hdd-ul direct la TV-ul LG acesta a stiut sa redea filmul cu tot cu subtitrare.
4. Nu are Browser Web, deci nu se pot vizualiza video-uri si seriale online, dar ca si in cazul blurayurilor 3d este vina mea ca nu am citit cu atentie sporita specificatiile.
5. Nu se poate integra un hdd intern in el.

In aceste conditii consider ca am facut o alegere gresita deoarece pt a reda filme in format mkv 720p, puteam alege un mediaplayer mult mai ieftin. Raportul calitate pret mi se pare total nejustificat. Avantajul ca ar reda BluRay-ul iso, sau filme la o calitate ridicata apare exclusiv la atasarea unui hdd prin eSata.
mansiz26

Re: Pareri dupa achizitionare si folosire timp de o luna

Mesajde Dan » Dum Ian 29, 2012 3:31 pm

Dupa cum ati dedus si dvs., si este mentionat si aici pe forum, pentru filme cu bitrate mare este recomandata folosirea (e)sata. nu este vina playerului - atat se poate prin USB.
filmului respectiv caruia playerul nu i-a vazut subtitrarea- puteati sa folositi functia "subtitle browser" sin meniul subtitrari, pentru a selecta o subtitrare potrivita

in rest, faptul ca nu se poate atasa un HDD intern, ca nu este player 3D sau ca nu are browser web - probabil ca un R300 pro ar fi fost mai potrivit pentru nevoile dvs. , dar nu as putea spune ca este playerul vinovat, pentru ca sunt lucruri mentionate in specificatii, doar dvs. puteati sti de ce player aveati nevoie.
S100 este superior tuturor celorlalte playere prin faptul ca, de exemplu, poate citi meniul original al BluRay-urilor

pentru a ajuta alti viitori posesori de media player sa aleaga mai bine am deschis acest thread.
Dan

Mesajde mansiz26 » Dum Ian 29, 2012 5:40 pm

Multumesc pentru raspuns.
Intentia mea a fost sa prezint experienta personala vis-a-vis de acest media player. De altfel am si recunoscut vina mea referitoare la faptul ca nu am studiat cu mai multa atentie specificatiile.

Am vrut sa prezint aceste detalii pt alti utilizatori care poate ar dori un mediaplayer pe care sa il lege la un hdd extern(USB) pe care il poseda deja.

Consider foarte buna initiativa dumneavoastra cu topicul nou deschis cu recomandari pentru persoane care poate nu stiu exact la ce specificatii sa se uite.
mansiz26

Mesajde johnny1 » Lun Ian 30, 2012 8:08 am

Multumin mansiz26, chiar era nevoie de un astfel de subiect cu privire la cum se comporta diverse modele din gama Egreat, pt a ajuta si pe altii (ca mine) sa se decida in achizitionarea unui nou MP.
As ruga si pe ceilalti posesori, egreat R200S, R300 sa-si spuna parerea. Chiar m_ar interesa o chestie la cele doua modele, stiind ca au cooler daca este (sau care dintre ele este mai zgomotos) zgomotos.
Apoi daca au intilnit fisiere video care nu au reusit sa le redea.....etc.
johnny1

Mesajde Dan » Lun Ian 30, 2012 8:35 am

pentru R300 exista feedback aici
Dan

Mesajde CatalinT » Sâm Feb 04, 2012 4:48 pm

Folosesc acest model de vreo 4 luni dupa ce am facut un upgrade de la un model S1 cu care am avut mai multe probleme.
Procesorul mai nou in comparatie cel folosit in S1 isi spune cuvantul atat in meniuri cat si in rularea filmelor, nemaiavand probleme de underframe pentru nici un film. In perioada mentionata am avut doar 2 momente in care s-a blocat, ambele dati pe fisiere de tip BDRIP 480, - o restartare rezolvand problema.
CatalinT

Mesajde Dan » Sâm Feb 04, 2012 5:57 pm

bine ati venit pr forum.
va multumesc pentru feedback.
Dan

Înapoi la Egreat S100