Ce media player Egreat sa aleg?

Ghiduri de folosire a media playerelor eGreat şi a produselor conexe

Ce media player Egreat sa aleg?

Mesajde Dan » Dum Ian 29, 2012 3:29 pm

Egreat este cel mai prolific producator de media playere, avand cateva zeci de modele, care acopera cam toate cerintele viitorilor utilizatori.
In acest thread va vom ajuta sa-l alegeti pe cel potrivit nevoilor dvs.
Cine este interesat, trebuie doar sa lase un post cu cerintele obligatorii si vom reveni cu un raspuns.

Exemplu:

- Buget: 500 lei
- HDD intern: Da
- redare 3D: nu
- browser web: da
Dan

Sfaturi de cumparare

Mesajde Ivanka » Dum Feb 05, 2012 4:30 am

Buna dimineata domnule Dan,sunt un nou membru sa va rog sa ma indrumati pentru a face cea mai buna alegere.Doresc sa cumpar un media player si m-am orientat spre 2 modele si anume EG-R1-II si EG-R6S,amindoua avind acelasi pret . Momentan am un 2 televizoare LCD,HD ready unul Samsung,celalalt Philips,as vrea sa m-a sfatuiti ce sa cumpar ,poate pe viitor o sa achizitionez un TV 3D,dar pina atunci daca cumpar un R6S pot urmari pe televizoarele mele filmele si de la ce rezolutie minima pina la cea maxima,sau este mai bun un EG-R1-II la televizoarele pe care le am. Va multumesc anticipat .P.S. Stimati colegi de forum ,va rog si pe dvs.sa ma ajutati in alegerea mea .Va multumesc. Ivanka.
Ivanka

Re: Ce media player Egreat sa aleg?

Mesajde Dan » Dum Feb 05, 2012 6:14 am

Buna dimineata.
Egreat R6S este alegerea corecta, pentru ca functioneaza atat cu televizoarele existente, cat si cu TVul 3D ce urmeaza sa-l cumparati.
in plus, are un chipset mai puternic.
Dan

Mesajde Ivanka » Dum Feb 05, 2012 9:16 am

Domnule Dan multumesc pentru indrumare si pentru promtitudinea cu care ati raspuns problemei mele,va doresc o duminica placuta.Ivanka
Ivanka

Mesajde Andreij » Sâm Aug 11, 2012 8:53 am

Salutari,
Ma intereseaza si pe mine un player HD.
Buget: 5 - 600 lei
- HDD intern: Da
- redare 3D: nu
- browser web: nu tin neaparat

Tin insa sa mearga fisierele HD, MKV sau bd impecabil, fara freez-uri. Ce imi recomanzi?

De asmenea, m-ar interesa un scurt tutorial, daca ma poti ajuta, in sensul de cum functioneaza (o varianta cu HDD intern, cum pot incarca filmele pe el, pur si simplu cu copy+paste sau trebuie vreo conversie)?

Multumesc,
Andrei.
Andreij

Mesajde Dan » Sâm Aug 11, 2012 9:15 am

Buna ziua,
dacă 3Dul nu vă este necesar, cel mai bun player pentru necesităţile dvs. este Egreat R180.
HDDul, dacă este nou, îl veţi formata întâi pe PC, apoi fişierele video pot fi pur şi simplu copiate, fără alte modificări
Dan

Mesajde AlienAlien » Mie Aug 22, 2012 7:02 pm

As dori sa cumpar un player Egreat. Poate ma ajutati dvs. cu un sfat. Cerintele ar fi urmatoarele:

1. Trebuie sa stie sa redea fisiere video: ".m2t" (HDV transport stream 1440x1080), ".mpg" (HDV - 1440x1080) si DVD cu meniuri, toate astea fara sa aghete.
2. Nu trebuie sa aibe loc de HDD intern dar daca are e OK. Sa poata reda de pe HDD cu USB2.
3. Nu ma intereseaza retea, browser, internet si altceva in afara de player.
4. Cea mai buna imagine in HD, la cel mai convenabil pret.

Multumesc anticipat
AlienAlien

Mesajde Dan » Joi Aug 23, 2012 7:06 am

pare un format proprietar, cu care sunt şi vor fi întotdeauna probleme.
daţi-mi un link către un astfel de fişier pe PM, îl testez, şi vă spun ce player s-ar potrivi.
[Update]- am primit un sample de la @AlienAlien , testat cu Egreat R6S şi merge, sunet+imagine, chiar şi prin reţea.
deci, pentru cei ce caută un player cu astfel de veleităţi, R6S este potrivit
Dan

Mesajde AlienAlien » Vin Aug 24, 2012 7:22 am

Dupa cum am observat mai multe modele pot reda transport stream cu extensia ".m2t". Acum ramane de vazut si practic, dupa ce o sa testati bucata de film ce v-am trimis-o. Multumesc.
LE: Da, va multumesc pentru raspuns. Cred ca este ceea ce caut.
AlienAlien

Mesajde AlienAlien » Dum Aug 26, 2012 7:27 am

Merge perfect cu fisiere HDV ".m2t". Imagine impecabila. Chiar si imaginea SD in format DVD este mult mai bine corect redata decat de pe DVD playerele pe care le am (Eboda si Akai). Multumesc de sfat.
AlienAlien

Următorul

Înapoi la Tutoriale