Ce media player Egreat sa aleg?

Ghiduri de folosire a media playerelor eGreat şi a produselor conexe

conectare hdd

Mesajde zigzag » Mie Oct 17, 2012 12:09 pm

Salut. Vreau sa cumpar un MP la care se poate conecta un hdd extern:
1: acesta sa poata fi accesat de pe unul sau mai multe laptop-uri conectate in aceeasi retea cu MP-ul;
2: sa pot rula si afisa pe TV prin intermediul MP-ului continutul de pe laptop (airplay).
Multumesc.
zigzag

Re: Ce media player Egreat sa aleg?

Mesajde Dan » Joi Oct 18, 2012 6:51 am

bună,
orice media player Egreat permite:
- partajarea HDDului ataşat playerului pe (e) sata în reţea
- accesarea directoarelor partajate pe orice computer din reţea şi implicit redarea de fişiere de pe acestea.
prin Urmare, recomand un R6A-II dacă nu aveţi nevoie de 3D sau un R6S altfel
Dan

Mesajde zigzag » Dum Oct 21, 2012 3:29 pm

Multumesc pentru raspuns. Am cumparat r6s-ul.
zigzag

Mesajde parocescu » Lun Ian 14, 2013 9:51 pm

Buna

Numele meu este Catalin. Am ramas definitiv dupa indelungi comparatii la un singur brand: Egreat. Mai trebuie sa aleg produsul acum. Voi incepe prin a spune ce astept de la el:

No 1 : Sunet 5.1 real. Va fi legat la un receiver audio video Sony STRDH520

No 2 : Sa suporte un HDD de 2 TB 3.5 inch

No 3 : Sa pot sa descarc fisierele ... oricare ar fi ele direct in HDD propriu (fie cu un client torrent propriu fie prin intermediul retelei.

No 4 : Sa sa pot sa vad prin LAN (prin cablu) filme in retea de pe o sursa externa (laptop, calculator)

Imaginea nu o pun in lista pentru ca banuiesc ca e full hd real la toate
As mai avea nevoie de o optiune pentru continut 3d

Deci sfatuiti-ma asupra a doua produse care sa contina ce am scris mai sus cu si fara 3D.

Multumesc.
parocescu

Mesajde Dan » Mar Ian 15, 2013 10:59 am

bine ati venit,
No 1 : din ce văd în descriere, Sony STRDH520 are HDMI IN, deci puteţi conecta cam orice player Egreat la acest receiver pentru a avea 5.1/7.1.
No 2 : Playere pe stoc care suportă HDD de 3.5'' intern: R500, R200S pro, R300Pro, R900
No 3 : clientul de torrent este prezent la oricare dintre cele mentionate (desi performantele nu se vor ridica la nivelul unui PC)
No 4 : oricare, cu conditia ca fisierul redat sa nu aiba un bitrate exagerat de mare. Prin NFS pot fi redate inclusiv fisiere de 40GB
Full HD - orice player Egreat

3D: in afara de R500 (care e pe stoc limitat), celelalte mentionate (R200S pro, R300Pro, R900) sunt 3D- puteti alege in functie de conexiuni dorite si buget
Dan

Mesajde Aragami760 » Mar Iul 30, 2013 6:47 pm

salut mai putea sfatui si pe mine mar interesa un media player care sa recunoasca cam orice format video si sa aiba un foarte bun browser de internet pentru vizualizare tv online si Vplay pretul conteaza dar nu foarte mult as prefera sa dau ceva mai mult acum dar sal am o perioada mai mare de timp.merci
Aragami760

Mesajde Dan » Mie Iul 31, 2013 5:51 am

nu există un player care să redea "orice format video".
Media playerele Egreat sunt însă recunoscute pentru multitudinea de formate uzuale suportate.
Doar modelele ce au doar sistem de operare android au un browser cu plugin flash.
Dan

Mesajde Aragami760 » Mie Iul 31, 2013 3:38 pm

ok si o recomandare pe termen mai lung?
Aragami760

Mesajde mp123 » Mie Dec 11, 2013 4:45 pm

Am si eu nevoie de un sfat in alegerea unui media player.

Am nevoie de un player care sa faca 2 lucruri BINE:

1-vad filme (avi, mkv, DVD ISO, subtitrari ..., banuiesc ca nu sunt probleme la formatele suportate)

2-vad poze (JPEG, 16Mpix, aprox 3-4 MB). As prefera sa stie sa faca un caching inteligent, astfel incat sa nu astept cate 10 secunde cand trec de la o poza la alta.

De asemenea as prefera ca interfata sa fie f prietenoasa, astfel incat si fetita mea de 4 ani sa stie sa-si puna un film singura.

Ideal ar fi ca sa prezinte lista de filme in imagini (si sa nu trebuiasca sa tasteze de fiecare data adrese IP si sa aleaga din lista de fisiere)
Fata sa dea click pe "coperta" filmului.

Trebuie sa aiba iesire audio digitala (optic preferabil), sa faca passthtru (decodarea o face un AV receiver)

Trebuie sa stie sa ia filmele si pozele de pe retea prin NFS sau Samba (cam toate stiu asta din ce am vazut, nu stiu de NFS).

Pt mine nu conteaza torente, youtube si alte nebunii.
Insa am citit pe forum ca se pot vedea filme de pe site-urile de seriale online (mai mult sau mai putin legale). Cum asa? cu firmware original?

Asa ca ce as putea lua si cam la ce pret (pretul recomandat de producator e ok, ca sa-mi fac o idee de buget).

Multumesc
mp123

Mesajde F_l_o_r_i_n_ » Mar Feb 18, 2014 10:15 am

Buna ziua,

Am urmatorul sistem multmedia:
Internet 100MB/s
Sursa filme/foto/muzica Synology 1813+
Router Asus AC68U (600mb/s in banda de 2,4G si 1300 in banda de 5G)

Unul dintre televizoarele Sony are transcoderul foarte bun si citeste filmele HD in 1080 utilizand 2% din procesorul Synology.

Pentru celelalte doua televizoare, tot Sony, desi sunt de generatie noua, Synology e dus in 100% din capacitatea procesorului iar uneori face si frame-uri (clar, nu fac transcodare si cer Synology sa dea totul de-a gata).

Solutie: asezarea inaintea acestor TV de media playere (conectabile prin wi-fi).

Va rog sa imi recomandati media playere care sa duca inalta rezolutie 1080 si 3D din retea Wi-fi de 5G, iesirea pe TV sau Receiver sa fie pe HDMI.
***Extrem de important, sa nu se balbaie la conectarea in retea. Fluxul de streaming este hypersuficient din reteaua casei!!!
*Nu doresc mediapleyere dotate cu rack pentru HDD local.

Va multumesc.
F_l_o_r_i_n_

Anterior

Înapoi la Tutoriale