DTS HD MA

Player cu chipset Realtek 1185, browser HTML5

DTS HD MA

Mesajde horinet » Dum Oct 28, 2012 7:31 am

Am un egreat R1-ii cu fw custom (nu stiu exact versiunea). Am sesizat cateva probleme:
1. Am rulat un .iso bluray cu audio DTS HD MA. Am legat la player prin HDMI un HT care stie DTS HD MA dar redarea e numai stereo. Am butonat si schimbat toate setarile de audio (5.1/7.1, multicanal, etc.) dar nimic. Nu face passthrough ci un downmix la stereo. Am incercat sa rulez fisierul .m2ts care contine stream-ul. Acelasi lucru: apare meniul (mentionez ca nu exista in meniu alta optiune pentru audio decat DTS HD MA) si ruleaza tot stereo.
2. Am unele fisiere flac si wav care sunt 5.1. Bineinteles ca le reda numai stereo.
3. De fiecare data cand incepe un film trebuie sa aleg subtitrarea din meniu desi aceasta are acelasi nume cu filmul. Deci nu stie sa ia implicit acea subtitrare si filmul incepe fara.
horinet

Re: DTS HD MA

Mesajde Dan » Dum Oct 28, 2012 11:28 am

trebuie să folosiţi firmwareul oficial pentru playerul dvs.
utilizarea de firmware creat pentru alte playere nu e recomandată (nu cred că aţi pune firmware de VW Passat pe o Skoda Superb, chiar dacă ele seamănă) şi invalidează garanţia.
Dan

Mesajde horinet » Dum Noi 04, 2012 8:24 am

Imi place ca recunoasteti ca firmware-ul custom e un fel de Passat iar cel oficial doar o Skoda. Dar asta nu rezolva problema. Chestia e ca problema ridicata de mine nu se reolva nici cu fw oficial.
Si apropo: Imi recomandati fw de 1 an jumate? Tare de tot. S-au schimbat multe de-atunci!!
horinet

Mesajde Dan » Dum Noi 04, 2012 10:47 am

mai 2012->noiembrie 2012=> 1 an jumătate? parcă nu.
firmwareul oficial a avut şi are passthrough la DTS HD Ma.
trebuie însă ca şi sistemul audio să poată decoda. "Z5500", de ex, nu poate.
nu ştiu cum e cu firmware-ul neoficial "de Skoda", şi dacă doriţi suport pentru el, va trebui să vă adresaţi direct la sursa lui.

offtopic, rog citiţi regulamentul, fără citarea completă a postului anterior şi posturi consecutive în acelaşi topic. mulţumesc
Dan

Înapoi la Egreat R1-II