Intrebari despre functia de inregistrare

Playere cu înregistrare.

Intrebari despre functia de inregistrare

Mesajde syraxes » Joi Apr 14, 2011 9:07 pm

Am si eu citeva intrebari despre EG-R3A .

Caut o solutie pentru inlocuirea unui DVD recorder care tocmai s-a stricat.
Ma intereseaza ca salvarea sa se faca pe un hard disc , si este esential ca in timpul inregistrarii sa poata fi vizionat alt program tv .
Am cablu tv de la RDS - Bucuresti.

1. EG-R3A poate inregistra de pe cablu RDS in configuratia prezentata mai jos ?
- cablul intra intr-un splitter cu 2 iesiri : una catre TV , si cealalta catre decodorul digital RDS
- din decodor cablu catre EG-R3A
- din EG-R3A cablu (hdmi) catre TV

Nu tin neaparat sa folosesc decodorul RDS , insa am inteles ca EG-R3A nu poate inregistra de pe DVB-T si deci singura solutie este ca un alt aparat sa-i furnizeze semnal prin AV/IN.

2. Exista vreun alt produs Egreat care sa fie mai potrivit pentru ceea ce caut eu ?

Multumesc.
syraxes

Re: Intrebari despre functia de inregistrare

Mesajde Florinas » Vin Apr 15, 2011 5:35 am

Buna, Egreat R3A este ceea ce cauti.
Mediaplayerul functionaza ca un tuner TV digital dual (poti inregistra un post si viziona orice alt post transmis digital) si poate interpreta singur semnalul digital transmis in reteaua RDS, deci nu ai nevoie sa mai treci prin decodor-ul RDS. Practic, R3A inlocuieste decodorul pe care-l primesti de la RDS.
Deci, cablul intra in R3A, din R3A, cablu HDMI la TV si atat.
Alternativa testata de mine la R3A este HIMEDIA HD560B-T.
Se utiliizeaza exact in acelasi mod.
Inregitrarea prin AV-IN nu am testat-o ca nu am avut nevoie... Calitatea inregistrarii semnalului digital este extraordinara, se salveaza fisiere in format ".TS".
Succes!
Florinas

Mesajde syraxes » Vin Apr 15, 2011 8:10 am

Florinas, merci pentru raspuns.

Legat de semnalul digital , ar putea exista citeva probleme :
- unele posturi tv digitale difera de cele analogice : de exemplu AXN SF digital nu are subtitrarile in romana
- unele posturi tv nu se pot receptiona decit fie analogic , fie cu tunerul lor. De exemplu televizorul meu nu prinde Travel&Living pe digital , ci numai analogic.
- exista riscul ca la un moment dat cei de la RDS sa aiba ideea creață de a coda toate posturile digitale, ca sa mearga numai cu tunerul dat de ei. Nu inteleg care ar fi utilitatea pt ei (ca oricum ofera gratis decodorul digi) , dar ma rog ...

Oricum, in principiu cu R3A ar trebui sa imi pot face treaba.
syraxes

Mesajde raduvas » Sâm Mai 07, 2011 5:18 am

Buna ziua,

Detin un astfel de mediaplayer R3A. In legatura cu transmisia digitala de la RDS sau de la Next Gen, am testat tunerele mediaplayerului R3A si NU sunt compatibile. Raspunsul e simplu. Pachetele pe care le poate procesa playerul sunt de tip DVB-T iar cele de pe cablu sunt DVB-C care NU ESTE acelasi lucru. Nu ma refer la partea radio a tunerului, ci la procesorul de dupa acesta, adica modul de impachetare a datelor (vezi http://www.dvb.org). M-am resemnat si singura solutie pe care o folosec este de inregistrare de pe analog si asa merge. Nu e aceeasi calitate ca pe digital dar pentru o emisiune TV e suficient.

Numai bine.
raduvas

Mesajde Dan » Sâm Mai 07, 2011 5:54 am

depinde de oraş.
în Piatra Neamţ, de ex., dar şi în alte locaţii, se pot recepţiona posturile digitale cu tunerul DVB-T al playerului R3A, tot de la RDS.
în privinţa asta(RDS şi DVB-T), vorba americanului, "your mileage may vary"
Dan

Înapoi la EG-R3A/EG-R4B